Oppimisen tuki
Yhteiskuntaoppi ja opiskelutaidot (YH01 ja OT)
YH01&OT
Yhteiskuntaoppi 1 & opiskelutaidot (4 op) opiskellaan toisessa ja kolmannessa jaksossa maanantaisin ja keskiviikkoisin klo 12.30. Opintojaksolla edetään sisällöissä hitaammin kuin tavallisella YH01-opintojaksolla. Samalla harjoitellaan yhteiskuntaopille tyypillisten tekstien lukemista sekä erilaisia tehtävätyyppejä. Opintojaksosta on yleisemminkin hyötyä erityisesti reaaliaineiden opiskelussa.
Yhteyshenkilö: Hanna Toikkanen-Maher
Kielen tuki historian ja yhteiskuntaopin opintojaksoilla
Lukuvuonna 2024-25 on tarjolla seuraavat historian ja yhteiskuntaopin opintojaksot, joissa on koko opintojakson ajan mukana kielen tuki ja kaksi opettajaa (historian/yhteiskuntaopin opettaja ja suomen opettaja). Historian ja yhteiskuntaopin asioiden lisäksi opintojaksolla harjoitellaan oppiaineen tekstien lukemista ja kirjoittamista.
- Jakso 2: HI01 ti & to klo 10.30-11.50
- Jakso 3: HI02 ti & to klo 10.30-11.50
- jakso 5: HI01 ti & to klo 12.30-13.50
- jakso 5: YH01 ti & to klo 14.10-15.30
Näiden opintojaksojen sisältöjä on karsittu niin, että opetuksen perusteella on mahdollista saada korkeintaan arvosana 8. Korkeampaa arvosanaa tavoitteleville on tarjolla opintojaksoa täydentämään itsenäinen opiskelumateriaali ja kokeen yhteydessä ylimääräinen esseetehtävä.
Yhteyshenkilö: Paula Laakkonen